fbpx

Psoriáza

Allantoin Psoriasis

Psoriáza

Psoriáza nie je infekčná, ale nie je ani len kozmetickou chybou. Toto chronické ochorenie na imunitnom podklade má svoje obdobia vzplanutia aj fázu remisie, kedy sú príznaky len mierne. Napriek všetkej snahe však ide o celoživotné ochorenie, ktoré postihuje rovnako mužov ako aj ženy. Život so psoriázou je považovaný aj za stresujúce ochorenie, ktoré vplýva, aj na tie najjednoduchšie činnosti každodenného života.

Psoriáza je charakteristická nadmernou tvorbou a následnou obnovou kožných buniek.  Ochorenie je dedične podmienené, chronické a recidivujúce na imunitnom podklade. Zaujímavosťou je, že postihuje približne 2 – 4 % európskej populácie, rovnako mužov ako aj ženy, ale jej výskyt je vyšší v severských štátoch Európy ako na juhu.  Kaukazská rasa je postihnutá častejšie, ako žltá a u Eskimákov a juhoamerických Indiánov sa toto ochorenie prakticky nevyskytuje.

Príznaky psoriázy ľahko rozpoznáte

Pre príznaky psoriázy je charakteristická nadmerná tvorba a následná obnova kožných buniek. Pri ochorení sa kožné bunky obnovujú až sedemkrát rýchlejšie ako zdravému človeku, výsledkom čoho sú červené šupinaté ložiská rôznej veľkosti, v niektorých prípadoch aj zahnisané pľuzgieriky. Existuje niekoľko druhov psoriázy, ale najčastejšia je chronická ložisková psoriáza – psoriasis vulgaris. Ložisková psoriáza sa prejavuje zhrubnutými červenými ložiskami pokrytými striebristými šupinami (nahromadenými odumretými kožnými bunkami) najčastejšie vo vlasoch, na lakťoch, kolenách, v krížovej a driekovej oblasti. Avšak, nielen genetická predispozícia, ale aj nezdravý životný štýl môžu spôsobiť vznik psoriázy. Medzi známe spúšťače psoriázy – lupienky patrí stres, infekcie, zápal či zlá životospráva. Psoriázu je však možné dostať aj zo zdanlivo neškodných činností ako napr. škriabanie, injekčný vpich, chirurgický rez, akupunktúra, plošný tlak, trenie, popálenie alebo spálenie slnkom, porezanie, poleptanie, poštípanie hmyzom, tetovanie, ale aj piercing. Psoriáza sa tak môže vyskytnúť kedykoľvek a na ktoromkoľvek mieste tela.

Psoriáza sa úplne vyliečiť nedá, príznaky však možno eliminovať

Na liečenie psoriázy dnes existuje široké spektrum liečby, ktorá dokáže zmierniť prejavy psoriázy a udržať ju pod kontrolu. Za štandard sa považuje fototerapia, kúpeľná liečba, či liečba UV žiarením. Pacientom pomáha aj slnenie alebo pobyt pri mori.

Nenahraditeľným pomocníkom je aj biocídny krém Coresatin Propolis, ktorý pomocou svojej účinnej látky chlórohexidín diglukonátu (CHDG) dezinfikuje kožu s optimálnou starostlivosťou. Tento špeciálny krém na obnovu kožnej bariéry na dobu určitú slúži ako hygienický prípravok určený na dezinfekciu rúk a kože, ktorý nevysušuje pokožku a zároveň má dlhodobý antimikrobiálny účinok proti bežným mikroorganizmom (99,99 %) ktoré sa vyvíjajú vo vlhkých oblastiach tela. Pridanou zložkou krému je propolis, prírodný všeliek, ktorý  je výborným prostriedkom na podporu imunitného systému. Pôsobí proti rôznym mikróbom, vírusom, kvasinkám, plesniam alebo zápalom na koži. Propolis má silné antibiotické a antifungálne účinky, ktoré pomáhajú urýchľovať hojenie rán, tlmiť citlivosť na bolesť či pôsobiť protizápalovo. Výskumy účinnej látky propolis ukazujú, že má aj silné antioxidačné pôsobenie proti voľným radikálom v tele, nemá nežiaduce účinky a je možné kombinovať ho s antibiotikami, ktoré zvyšujú jeho účinok.

Lupienku je možné ošetrovať v kombinácii s krémom Coresatin Propolis aj krémom Coresatin Allantoin, ktorý ma pridaný alantoín,  prírodnú dusíkatú zlúčeninu, ktorá dokáže regenerovať a chrániť pokožku. Používa sa na podporu prirodzenej obnovy pokožky, tiež na prevenciu podráždenej pokožky, zlepšuje a zvyšuje hydratačnú kapacitu kože (obsah vody v bunkách) a tým zjemňuje pokožku. Alantoín zohráva významnú funkciu pri stimulačnej úlohe regulácii reakcie na zápal kože. Jej úlohou je účinne a bezpečne ochraňovať kožu. Výskumy zistili, že alantoín zmierňuje kožnú vyrážku spôsobenú mechanickým a chemickým podráždením a tiež zmierňuje podráždenie pokožky spôsobené UV žiarením

Švajčiarske krémy Coresatin testované klinickými štúdiami nemajú žiadne nežiadúce účinky, neobsahujú návykové látky, sú bez kortikoidov a zabezpečujú komplexnú  starostlivosť o pokožku.

Psoriáza je úzko spojená aj s inými zdravotnými ťažkosťami

Psoriáza často súvisí, aj s ďalšími diagnózami, ktorých spoločným menovateľom je zápal. Najznámejšie sprievodné komplikácie sú zmeny na nechtoch, resp. oddelenie nechtu od nechtového lôžka, či rozvinutie psoriatickej artritídy, ktorá môže viesť až k poškodeniu kĺbov. Závažnejšie prípady súvisia so vznikom Crohnovej choroby, cukrovky, kardiovaskulárneho ochorenia, obezity, poruchy spánku či depresie. Aj z týchto dôvodov je správna starostlivosť o psoriatckú pokožku nesmierne dôležitá.

Zdieľať článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *