fbpx

Dermatitída

Kožné problémy, problémy kože

Dermatitída

Zaparený zadoček bábätka

Mrzuté, plačlivé bábätko a vyštípaný zadoček. Problém, s ktorým sa stretne aspoň raz skoro každá mamička. Zaparený zadoček bábätka je potrebné riešiť hneď.

Ponúkame vám niekoľko rád, ktoré by mohli pomôcť:

Zaparený, čiže boľavý a štipľavý zadoček dieťaťa môže vzniknúť z niekoľkých príčin. K najznámejším  patrí mechanické dráždenie pokožky v plienkovej oblasti, vlhké prostredie, nedostatočné prevzdušnenie pokožky v oblasti genitálií a zadočku či pôsobením zvyškov stolice a moču na pokožku.

Zaparený zadoček bábätka – na naháča

Najznámejšia a najúčinnejšia rada, ktorá sa traduje už po niekoľko desaťročí je, aby ste podráždenej pokožke dopriali čo najviac vzduchu. Je preto vhodné, vyštípanú detskú pokožku vetrať čo najviac. Najmenších necháme bez plienky na nepremokavej podložke, staršie deti môžu, najmä teraz v lete, behať holé.

Zaparenú pokožku udržujte v čistote

Základom starostlivosti o zaparenú pokožku dieťatka je časté prebaľovanie a dôkladná hygiena. Plienku dieťaťu meníme častejšie z dôvodu, že dlhší kontakt pokožky s močom alebo stolicou v plienke spôsobuje ešte väčšie podráždenie pokožky, ktoré celý problém ešte viac zhoršuje. Je preto vhodné dieťatko prebaľovať každé dve až tri hodiny, a po stolici okamžite. Pokožku dieťaťa udržujeme čistú a pri každom prebaľovaní umyjeme zadoček pod tečúcou vodou. Pokiaľ má dieťa zapareniny, snažíme sa hygienu v plienkovej oblasti udržiavať čistou vodnou, nie používaním vlhčených obrúskov. Po umytí pokožku jemne osušíme prikladaním bavlnenej plienky, zadoček nikdy nesušíme trením. Po dôkladnom očistení pokožky a jej vysušení nanesieme tenkú vrstvu krému Coresatin Panthenol, ktorý pomocou účinnej látky chlórohexidín diglukonátu (CHDG) dezinfikuje kožu s optimálnou starostlivosťou a pomáha obnoviť vyváženú funkciu kožnej bariéry

Ak aj napriek všetkým dodržaným pokynom pokožku vášho bábätka stále trápia zapareniny, je potrebné nájsť príčinu problému. Prvou možnosťou bude zmena značky plienok, ktoré používate. Niektoré druhy plienok sú bielené chlórom či parfumované, čo môže citlivú detskú pokožku dráždiť a vysušovať. Niekedy sa stáva, že za zaparený zadoček môžu aj nové potraviny, ktoré zavádzate do jedálnička vášho dieťaťa. Každá nová potravina mení konzistenciu stolice a kyseliny v niektorých potravinách môžu spôsobiť podráždenie pokožky. K možnému podráždeniu pokožky môže prísť aj vtedy, ak aj vy, ako dojčiaca matka, zjete niektorých druh potraviny, ktoré vaše dieťatko ešte nepozná.

Maximálna ochrana s optimálnou starostlivosťou – podráždenie pokožky

Zadoček dieťaťa je obalený v plienke, čo vytvára vlhké a teplé prostredie vhodné pre rast a rozmnožovanie baktérií a kvasiniek. Častým javom je aj vyrážka, ktorá môže byť prejavom takýchto infekcií, a to najmä vtedy, ak sa vyskytuje v záhyboch pokožky alebo v trhlinkách, ktoré sa na vysušenej pokožke nachádzajú. Maximálnu ochranu s optimálnou starostlivosťou o pokožku vášho dieťaťka zabezpečí zvlhčujúci biocídny krém Coresatin Panthenol, ktorý je vhodným doplnkom starostlivosti o zdravú pokožku dieťaťa.

Okrem dezinfekčného účinku je pridanou zložkou krému aj panthenol, čiže provitamín B5, ktorý má hydratačné, regeneračné a upokojujúce účinky, preto sa často používa v kozmetických a farmaceutických prípravkoch na podporu hojenia kože. Panthenol je prekurzorom koenzýmu A, ktorý je nevyhnutnou zložkou metabolizmu. Kyselina pantoténová (vitamín B5) je potrebná na normálnu a zdravú funkciu epitelu a významne ovplyvňuje stav pokožky, vlasov a nechtov. Prípravky obsahujúce Panthenol preukázali aj zrýchlenie obnovy kožnej bariéry, zlepšenie hydratácie stratum corneum – najvrchnejšej vrstvy pokožky či zníženie zápalu a upokojujúci účinok na kožu. Pomocou panthenolu sa liečia kožné podráždenia, plienková dermatitída, mierne popáleniny, spáleniny od slnka, uhryznutie hmyzom či rezné rany. Panthenol má funkciu zlepšenia hydratácie pokožky, znižuje pocit svrbenia a zápalu, urýchľuje hojenie rán, používa sa na osobnú hygienu pre kontrolu prenosu baktérií. Má elektrostatické, protizápalové, antibakteriálne, regeneračné a upokojujúce účinky.

Coresatin Panthenol je bezpečný pre bábätká, tehotné aj dojčiace ženy, nakoľko nemá žiadne riziko toxicity.

Zdieľať článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *